אפוד מגן

אפוד מגן (שכפ”ץ- שכבת פיצוץ)

אפוד מגן (שכפ”ץ- שכבת פיצוץ) הינו, ציוד מיגון אישי, סוג של שריון גוף אשר נועד להגן על פלג הגוף העליון של האדם, מפני קליעי אקדחים ורובים, רימוני יד ורסיסי פגזים. אפוד מגן הינו ריבוד עבה הכולל וסט בעל שני חללים מקבילים שבאמצעם נמצא לוח העשוי מחומר מיוחד שמגן על הגוף. הגעתו לעולם הינה גלגול מאוחר מאוד של שריון האבירים שראינו אי שם בסרטי מלחמות היסטוריים.

השכפ”ץ וקוולאר- Kevlar

אפוד מגן; השכפ”ץ עבר המון תהפוכות ותהליכים עד שהתקבל המוצר המוכר לנו כיום; אכן החומרים שמשמים ליצירתו הלכו והשתפרו עם השנים. שכפ”צים היום מיוצרים ברובם מחומר בשם קוולאר- Kevlar; זהו חומר המצטיין בחוזק, קשיחות ועם זאת הוא גם גמיש יחסית וקל. הקוולאר הינו חומר שהמציאו בשנת 1965; הוא מולקולה אורגנית החזקה פי 5 מפלדה. קיימים שלושה סוגי קוולאר הנבדלים במספר תכונות, בעיקר בחוזק וצפיפות ושימושיהם שונים. וישנם כאלה המיוצרים מלוחות פלדה חסינת כדורים כגון פלדת 500AR , או חומרים מורכבים דומים. לעיתים קרובות אפודי מגן אלה מתוגברים בלוחות ממתכות שונות כגון פלדה או טיטניום, ומחומרים מלאכותיים כגון קרמיקה ופוליאתילן. אפודים קלים מעניקים הגנה מפני רסיסים בלבד, לעומת אפודים קשיחים וכבדים יותר אשר מסוגלים להגן מפני קליעים בקוטרים שונים. למרות זאת אפודי מגן המחוזקים בפלדה, טיטניום או קרמיקה, הם אינם “תעודת ביטוח” והינם חדירים לקליעים גדולים ומתוחכמים ויתקשו להגן מפני ירי מטווח קצר.

כניסה לחנות אפודי מגן

איכותו של אפוד המגן

אפוד ההגנה מגן על הגוף ומבצע את פעולת ההגנה על ידי כך שהוא מונע חדירה של הקליעה אל הגוף; הקליע פוגע בשכבה של חומר קשה ובלתי חדיר, למרות זאת האפוד אינו יכול למנוע את ספיגת התנע[1] הגבוה של הקליע. אפוד טוב יבצע פיזור מקסימלי של הכוח על פני הגוף, וכך המכה שמקבל הגוף תפוזר והנזק יקטן. אף על פי כך, האפוד לא יכול למנוע לגמרי נזקים לאיברים הפנימיים. איכותו של אפוד מגן נמדדת באופן הפיזור של עוצמת הפגיעה. ככל שעוצמת פיזור הכוח גדולה יותר, כך האפוד איכותי יותר. מקובל לחשוב כי אפודים מסוגלים למנוע פגיעות של חפצים חדים, אך רובם לא נועדו להגנה מסכינים, חצים, או דוקרנים – אלא רק למנוע פגיעת רסיסים או קליעים בקוטרים מסוימים.

[1] תנע: מבטא את כיוון ועוצמת התנועה של הגוף במרחב.

רמות מיגון אפוד

אפוד מגן רמות הגנה שונות

לאפודי ההגנה ישנם רמות הגנה שונות; הם שונים אחד מהשני באופן ההגנה ובחומרים המיוצרים מהם. ישנן שש רמות הגנה תקינות של אפודי מגן, וכל רמה עוצרת את כל הקליברים שהרמות מתחתיה עוצרות;

  • רמה I : אפוד רמה אחת עוצר כדורים בקוטר של 380. ACP. ו 22X10 LR
  • רמה IIA : אפוד רמה שתיים A עוצר כדורים בקוטר 9×19 מ”מ פרבלום, S&W .40 ו- 45. ACP.
  • רמה II : אפוד רמה שתיים עוצר כדורים בקוטר 357. Magnum.
  • רמה IIIA : אפוד רמה שלוש A עוצר כדורים בקוטר 357. SIG ו 44. Magnum.
  • רמה III : אפוד רמה שלוש עוצר כדורים בקוטר 5.56×45 מ”מ נאט”ו, 500 S&W‏, 7.62×39 מ”מ עד לקוטר של 7.62×51 מ”מ נאט”ו.
  • רמה IV : אפוד רמה ארבע עוצר כדורים חודרי שריון בקוטר 30-06. Springfield ו AP 7.62×51.

לבישת אפוד מגן מעלה באופן סטטיסטי את הסיכוי לשרוד תקיפה, אך אינה מבטיחה שרידות. למרות תפקידו המאוד חשוב של אפוד ההגנה אלא שהוא גורם לבעיות[1] אי נוחות והזעה.

[1] אפשר להעמיק במאמר:

קישור למאמר

חייג עכשיו

1-700-500-717

רוצה שנחזור אליך השאר פרטיים


    התגובות סגורות.

    0